Go to the top

Sitelerde yönetim planı nasıl yapılır?

Ertuğrul Aylan / Blog, Yatırım / 0 Comments

Binlerce konutluk, 20-30 bloktan oluşan bir çok site yapılaşması bize çok yabancı değil. Bu türden büyük sitelerde genellikle bütün binaların ortak alanlarının, yeşil alanların, havuzların, otoparkların kullanımlarıyla tam kapsamlı bir yönetim planı oluşturuluyor. Projedeki binalar ayrı parsellere denk geliyorsa ayrı yönetim planları hazırlanabiliyor.

Bazı konut projelerinde fiziki olarak tek bir site gibi görünse de hukuki sebeplerle bloklar aslında birbirlerinden bağımsız olabiliyor. 3 bloktan oluşan bir konut sitesi olduğunu düşünelim, burada aslında 3 ayrı parsel ve 3 tane ayrı bina bulunuyor. Bu binalarda kendi ayrı planları olduğu gibi 3 bloğun da ortak karar verdiği, bahçelerin nasıl kullanılacağı konusunda üst bir yönetim planı da hazırlanıyor.

Büyük ölçekli konut projelerinde her zaman inşaat firmaları, müşterilerine vadettikleri/kendi kurdukları sistemi gösterebilmek amacıyla o projeyi en azından 2 yıl yönetmek istiyorlar. Bu sürenin sonunda genellikle yönetim profesyonel bir firmaya devrediliyor. Çoğunlukla da bu inşaat firmalarına ait profesyonel site yönetimi firmaları, yönetimleri devralmış oluyor.

Leave a Comment