Go to the top

Yönetim planı nedir?

Ertuğrul Aylan / Blog / 0 Comments

Yönetim Planı, bir binanın yönetilmesi için hazırlanan kurallar silsilsinin ortaya konulduğu, bir çerçeve anlaşmasıdır. En az 5 bağımsız bölümün olduğu her binada yönetim planı yapılmak zorunda olup, kat irtifakının kurulması sırasında hazırlanır. Binayla ilgili kararların nasıl alınacağı, yatırımların nasıl yapılacağı, bütçelemenin nasıl olacağı gibi konular hazırlanacak yönetim planında ortaya konuluyor. Böylece binanın nasıl yönetileceği/idare edileceği netleştiriliyor.

Projelerin bazılarında otopark alanı, depo alanları, çatı terası gibi fonksiyonlara sahip alanlar bulunduğundan bu alanların kullanımlarıyla ilgili kuralların önceden belirlenmesi gerekiyor. Otopark nasıl kullanılacak; her daireye kaç araçlık yer ayrılacak, bu yerler nasıl belirlenip önetilecek; teras hafta sonları kimin kullanımına verilecek; binanın ortak alan temizliği ne şekilde yapılacak; ortak alanlara ayakkabılık bisiklet ve benzerlerini koymak serbest olacak mı; balkonlar camla kapatılabilecek mi; bahçede ortak kameriyle olacak mı gibi çok farklı konularda proje içerisinde geçerli olacak kurallar belirleniyor.

Projenin bir anlamda anayasası olan yönetim planını gerektiğinde nitelikli çoğunluk kararı (kat maliklerinin 4/5’i) ile değiştirmek mümkün. Ülkemizde yönetim planlarının çok etkin olarak kullanılmadığını söyleyebiliriz. Bu planların daha etkin bir şekilde kullanılmasıyla aslında daha verimli ve daha mutlu alanlar yaratmak mümkün olacaktır.

Leave a Comment