Go to the top

Gayrimenkul piyasalarında aracı ve danışmanlara neden ihtiyaç duyulmaktadır?

Ertuğrul Aylan / Blog / 0 Comments

Emlak aracılığı, gayrimenkul piyasalarının olmazsa olmazıdır. Emlak aracısı neden ihtiyaç duyulduğunu birkaç maddede toparlayalım;

  • Gayrimenkul, uzmanlığı bilgisi gerektiren bir alandır.

İnsanlar hayatları boyunca çok sayıda gayrimenkul alış verişi yapmazlar; ekmek, elbise almak hatta otomobil almak gibi sıklıkla yapılan bir işlem değildir. Çoğu insan ömür boyunca ancak birkaç kez gayrimenkul alıp satar.

  • Gayrimenkulün kendisi kompleks bir maldır. Gayrimenkul tek başına fiziki bir mal değildir, aynı zamanda bir takım hak ve menfaat demetini içinde barındırmaktadır. Bu hak ve menfaatlerin ne olduğunun bilinmesi gerekli ve önemlidir.
  • Gayrimenkul alıp satımı resmi prosedürlere bağlıdır. Gayrimenkul alım satımı resmi işleme tabi olup devirlerin tapu dairesine yapılması gerekmektedir. Bağlı bulunan tapu dairesinde ilgili tapu memurunun nezdinde sözlü olarak beyan ederek veya bir vekaletnameye ya da bir mahkeme kararına dayanarak işlemlerin yapılması gerekmektedir.

Hem gayrimenkulün kendisinin kompleks bir mal olması; hem insanların sürekli gayrimenkul alıp satmamaları; hem de gayrimenkul alıp satma işlemlerinin vergisi boyutlarının karmaşık olduğu bir alışverişte bu konuda bize yardımcı olarak bir uzmana ihtiyacımız olmaktadır. İşte bu uzman, bilgi ve tecrübesi ile emlak aracısı/emlak müşaviri’dir.

Leave a Comment